Uređenje korita rijeke Bosne
- Detalji
- Kategorija: Modriča
- Objavljeno: 28 Ožujak 2015
- Napisao/la Uredništvo GIP-a
- Hitovi: 2420
MODRIČA – U subotu 28.ožujka 2015. Modriću su posjetili pomoćnik ministra za vodoprivredu u Vladi Republike Srpske Mihajlo Stevanović i glavni republički vodni inspektor Miroslav Tanasić. Oni su obišli rijeku Bosne na kojoj se treba urediti 20 kilometara korita rijeke Bosne od Modriče do ušća u Savu.
Radovi na ovom projektu počet će s ljepšim vremenskim uvjetima i kada se smanji vodostaj rijeke, kazao je danas pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Mihajlo Stevanović.
On kaže da su ovi radovi planirani idejnim projektom, koji je uradilo resorno ministarstvo u suradnji s Agencijom za vode Federacije BiH, za što je osigurano dva miliona eura od Evropske investicione banke.
- Izvođač radova je izabran još prošle godine i uskoro će započeti radove rekao je Stevanović tokom obilaska lokacije Modrički Lug na kojoj se vrši uređenje i sanacija korita rijeke Bosne.
Stevanović je kazao da je u Modričkom Lugu u toku uklanjanje spruda na lijevoj obali rijeke Bosne da bi se osigurao veći protok vode i smanjio pritisak na desnu obalu, koja je oštećena u svibanjskim poplavama prošle godine.
Pomoćnik direktora Javne ustanove “Vode Srpske” Saša Avakumović kazao je kako općine Vukosavlje i Modriča, koje se nalaze sa lijevu i desnu stranu rijeke Bosne, moraju u suradnju sa inspekcijskim organima spriječiti nelegalnu i nepropisnu eksploataciju šljunka, koje negativno utječu na vodotok rijeke.
On je istakao da su mjere koje se trenutno poduzimaju na uređenju korita Bosne privremene, a da će “vodotok ove rijeke trajno biti riješen izgradnjom mini hidrocentrale”.
Avakumović je naglasio da je zadovoljan odnosom koncesionara na lokaciji mini hidrocentrala “Cjevna 6” u Modričkom Lugu na kojoj je u toku uklanjanje sprudova i regulacija vodotoka.
Načelnik općine Vukosvlja Elvir Hadžiomerović rekao je da će ova lokalna zajednica u suradnji sa inspekcijskim organima i nadležnim institucijama Republike Srpske spriječiti nelegalnu eksploataciju šljunka i narušavanje korita Bosne.
Glavni republički vodni inspektor Miroslav Tanasić kazao je da je od Doboja do Šamca registrovano 25 lokacija za eksploataciju šljunka i dodao da su prošle godine izrečene kazne u vrijednosti oko 500.000 KM za nelegalnu eksploataciju šljunka.
PRESS GIP-a